Schorzenia dotykające dłoni i paznokci

Nasze stopy mogą być dotknięte przez rozmaite schorzenia. Z nich zazwyczaj, bo w ponad połowie przypadków, nasze stopy są zaatakowane przez grzybicę. Wskutek niej nasze paznokcie stają się żółte i dobitnie grubsze. Zachorowaniu na grzybicę paznokci sprzyja noszenie niewygodnego, przede wszystkim zbyt małego obuwia. Inną chorobą jest tzw. zespół zielonych paznokci, której zazwyczaj ulegają osoby zmywające naczynia oraz namaczający dłonie w detergentach. W tkankach wału paznokciowego ma prawo powstać natomiast stan zapalny, zwany zanokcicą. Finalnie choroby wirusowe są w stanie spowodować brodawki płytek paznokciowych, jakich skutkiem może być brak wzrastania paznokcia. Wszelkie te schorzenia wolno odkryć oraz prawidłowo wcześnie je leczyć to właśnie dzięki różnego rodzaju badaniom, w szczególności badaniom bakteriologicznym oraz badaniom chemicznym składu paznokcia. Chorobom tym można także zawczasu zapobiegać przez godziwą pielęgnację paznokcia, niemniej jednak w razie konieczności też zmiana sposobu odżywiania i obuwia.

Wspominaliśmy już, że paznokcie w wielu przypadkach ulegają urazom mechanicznym. Pod taki charakterystyczny typ urazu można podciągnąć też obgryzanie paznokci. Występuje bezsprzecznie tylko u rąk, choć może jakiś cyrkowiec lub ewentualnie gimnastyk potrafiłby także obgryzać paznokcie u nóg. Jest bez wątpienia oznaką dużego zdenerwowania i szkodliwych nawyków, częściej spotykane u młodych ludzi. Obgryzać można także skórki w okolicach paznokci. 

Dokąd się udać, aby mieć piękne i zdrowe stopy?

By posiadać śliczne oraz zadbane stopy, należy je naturalnie każdego dnia pielęgnować, jakkolwiek również zadbać o należyte buty i leczenie chorób paznokci, jeżeli takowe już na stopach występują. Jeśli jednak profilaktyka nie pomaga, polecamy podolog Warszawa – podolodzy to lekarze, jacy specjalizują się w leczeniu chorób stóp, dłoni oraz paznokci. Wróćmy niemniej jednak do dbania o stopy – jedną ze szczególnych odmian dbałości o stopy jest stosowanie dobrej diety. Co w takim razie musimy jeść? Nieodzowne jest zapewnienie organizmowi właściwej ilości białek, w tym aminokwasów egzogennych, występujących w białkach jaj, mleku, serach oraz ryżu, dalej wapnia, znajdującego się w mleku, żółtkach jaj, serach, w następnej kolejności żelaza z czerwonego mięsa lub natki pietruszki, krzemu, którego szczególnie wiele jest w świeżych owocach oraz warzywach, magnezu, który jest składnikiem kakao, czekolady i migdałów, i cynku, który jest zawarty m.in. w burakach, kapuście oraz kiełkach pszenicy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *